WARSZTATY Z RATOWNIKIEM GÓRNICZYM Z UDZIELANIA I POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ

5 lutego 2024 r. dzieci z Przedszkola Gminnego "Kraina Marzeń" w Jerzmanowej gościły ratownika górniczego KGHM Oddział Jednostka Ratownictwa Górniczo - Hutniczego - pana Tomasza Siedlaka. Bardzo często w sytuacjach zagrożenia nie wiemy jak się zachować i jak pomóc osobie, która potrzebuje tej pomocy. Często boimy się lub nie posiadamy wystarczającej wiedzy i umiejętności, aby pomagać. Dlatego już od najmłodszych lat ważne jest wprowadzanie tematyki pierwszej pomocy i oswajanie z nią najmłodszych. Pan ratownik pokazywał czynności z zakresu resuscytacji na fantomie. Wszystkie grupy przedszkolne przyniosły ulubione maskotki, aby ćwiczyć udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzieci mogły poczuć się jak mali ratownicy. Potem zapoznały się ze sprzętem ratującym życie - defibrylatorem AED i ćwiczyły praktycznie na fantomie. Te zajęcia wywołały wielkie zainteresowanie i skupienie. Grupy wykonywały jeszcze w sali ratowanie swoich maskotek. Ta lekcja życia została im w pamięci i nauczyła, że od malucha trzeba uświadamiać, że trzeba pomagać, bo w myśl przysłowia „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. Drodzy Rodzice! Rozmawiajmy z dziećmi, jak zachować się w sytuacji zagrożenia życia.

Dziękujemy serdecznie panu ratownikowi górniczemu Tomaszowi Siedlakowi za przeprowadzenie warsztatów dla przedszkolaków z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej . :)