#PROJEKT "LEKCJA NIEŚMIECENIA"

Przedszkole Gminne "Kraina Marzeń" w Jerzmanowej bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Ekologicznym "Lekcja Nieśmiecenia" organizowanym przez firmę Henkel Polska oraz Fundacja Nasza Ziemia. Jest on skierowany do szkół podstawowych, przedszkoli oraz placówek oświatowych i ma na celu teoretyczną i praktyczną naukę ekologicznych nawyków, związanych z segregacją śmieci. Celem kampanii w naszym przedszkolu jest zwiększenie świadomości ekologicznej dzieci i ich rodziców na temat dbania o czystość środowiska, które nas otacza. Ideą jest umiejętność niezaśmiecania naszej planety Ziemi – wody, lasu, placów zabaw, terenów zielonych oraz nauka segregowania śmieci do odpowiedników pojemników. Nasz projekt jest skierowany do dzieci i rodziców dzieci uczęszczających do przedszkola oraz społeczności lokalnej – mieszkańców promując hasło „Dbajmy o ekologię”. „Kiedy w Jerzmanowej śmiecić nie będziemy, to zdrowo i czysto żyć będziemy!” Każda grupa przedszkolna z nauczycielami przyłączyła się do realizacji tego projektu.

W grupie 4 latków „Misiów” została zrealizowana zabawa dydaktyczna „Misie segregują śmieci” – segregowanie opakowań po produktach, słuchały wiersza „Sprzątanie świata” ilustrowanego kukiełkami oraz przeprowadzono zabawę „Posprzątajmy las”, w której segregowano odpady. Misie rozwiązywały zadania „Segregujemy”, „Do którego pojemnika”, dzięki którym utrwaliły nabytą wiedzę. Zabawa „Jak zachować się na biwaku, aby nie zaszkodzić Ziemi? w oparciu o wiersz „Łąka” M. Strzałkowskiej ilustrowanego sylwetami śmieci występujących w wierszu przybliżyła również tematykę dbania o ekologię. Zajęcia plastyczne „Dzień Ziemi” zachęciła dzieci do wyrażenia tematyki w postaci własnej inwencji twórczej. „Misie” otrzymały dyplomy i medale z okazji Dnia Ziemi. Naukę segregacji śmieci przypomniały sobie w teatrzyku kukiełkowym w wykonaniu dzieci „Mała smutna królewna”. Reklama – wierszyk „ Kiedy w Jerzmanowej śmiecić nie będziemy, to zdrowo i czysto żyć będziemy! na stronie internetowej przedszkola z obrazkami dużymi pojemników do segregacji „żółty, zielony, niebieski, brązowy, czarny jest ideą kampanii ekologicznej.

DBAJMY O EKOLOGIĘ. SPRZĄTAJMY ŚWIAT JAKO DZIECI, RODZICE I MIESZKAŃCY GMINY JERZMANOWA.