#PROJEKT EKOLOGICZNY "LEKCJA NIEŚMIECENIA" - PREZENTACJE AKCJI EKOLOGICZNYCH

Przedszkole Gminne „Kraina Marzeń” w Jerzmanowej bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Ekologicznym "Lekcja Nieśmiecenia" organizowanym przez firmę Henkel Polska oraz Fundację Nasza Ziemia. Jest on skierowany do szkół podstawowych, przedszkoli oraz placówek oświatowych i ma na celu teoretyczną oraz praktyczną naukę ekologicznych nawyków, związanych z segregacją śmieci. Celem kampanii w naszym przedszkolu jest zwiększenie świadomości ekologicznej dzieci i ich rodziców na temat dbania o czystość środowiska, które nas otacza. Ideą jest umiejętność niezaśmiecania naszej planety Ziemi – wody, lasu, placów zabaw, terenów zielonych oraz nauka segregowania śmieci do odpowiedników pojemników. Nasz projekt jest skierowany do dzieci i rodziców dzieci uczęszczających do przedszkola oraz społeczności lokalnej – mieszkańców promując hasło „Dbajmy o ekologię”. „Kiedy w Jerzmanowej śmiecić nie będziemy, to zdrowo i czysto żyć będziemy!” Każda grupa przedszkolna z nauczycielami przyłączyła się do realizacji tego projektu.

Grupa 3 latki „Liski” realizowała „Lekcję Nieśmiecenia” dzięki treściom Ogólnopolskiego Projektu „Kubusiowi Przyjaciele Natury” - „Misja Las, Segregujmy śmieci, Co gdzie i po co wyrzucamy” – segregowała opakowania i słuchały opowiadania o lesie. Przeprowadzono „Akcję segregację” na temat prawidłowej segregacji śmieci oraz zabawę dydaktyczną „Przyjaciel Ziemi” i stworzono kodeks ekologiczny, propagując ekologiczne zachowania. „Liski” zaangażowane na zajęciach plastycznych wykonały „Eko – torby” i „Eko zabawki” - kolorowe samoloty.

W grupie 4 latków „Misiów” została zrealizowana zabawa dydaktyczna „Misie segregują śmieci” – segregowanie opakowań po produktach, słuchanie wiersza „Sprzątanie świata” ilustrowanego kukiełkami oraz przeprowadzono zabawę „Posprzątajmy las”, w której segregowano odpady. Misie rozwiązywały zadania „Segregujemy”, „Do którego pojemnika?”, dzięki którym utrwaliły nabytą wiedzę. Zabawa „Jak zachować się na biwaku, aby nie zaszkodzić Ziemi? w oparciu o wiersz „Łąka” M. Strzałkowskiej ilustrowanego sylwetami śmieci przybliżyła również tematykę dbania o ekologię. Zajęcia plastyczne „Dzień Ziemi” zachęciły dzieci do wyrażenia własnej inwencji twórczej. „Misie” otrzymały dyplomy i medale z okazji Dnia Ziemi. Naukę segregacji śmieci przypomniały sobie w teatrzyku kukiełkowym „Mała smutna królewna” w swoim wykonaniu. Wierszyk „Kiedy w Jerzmanowej śmiecić nie będziemy, to zdrowo i czysto żyć będziemy! na stronie internetowej przedszkola z obrazkami dużymi pojemników do segregacji „żółty, zielony, niebieski, brązowy, czarny został ideą kampanii ekologicznej.

Grupa 5 latki „Motylki” zapoznała Kodeks Małego Ekologa i układała go. Zabawa „Segregujemy śmieci” zachęciła dzieci do segregowania odpadów do poszczególnych pojemników, a prace plastyczne „Dbajmy o zieleń” przedstawiły piękno naszej czystej planety Ziemi. Przedstawiony przez panie teatrzyk „Nie ma życia bez wody” za pomocą sylwet zwierząt Krecika, Sowy, Zajączka i Sowy porusza problem brudnej wody i jej nieoszczędzania.

Grupa 6 latki „Jeżyki” postanowiła w ramach projektu „Lekcja Nieśmiecenia” skupić się na dwóch głównych celach. Pierwszym celem było uświadomienie dzieciom znaczenia czystej wody oraz edukacja na temat sposobów jej oczyszczania. Drugim celem było rozwijanie umiejętności manualnych i kreatywnych poprzez samodzielne zbudowanie filtrów wodnych z dostępnych materiałów oraz odpadów. Do osiągnięcia tych celów grupa wykorzystała butelki plastikowe, kamienie o różnych wielkościach, piasek, waciki kosmetyczne oraz gazę. Poprzez praktyczne doświadczenie dzieci miały możliwość zrozumienia procesu oczyszczania wody oraz rozwinięcia umiejętności współpracy. Ponadto dzieci wykonały ciekawe kompozycje z nakrętek.

W dniu 22 kwietnia 2024 r. wszystkie grupy przedszkolne wzięły udział w VII edycji ogólnopolskiej akcji #SprzątamyDlaPolski. To niezwykła data, która promuje dbanie o środowisko nas otaczające w Międzynarodowym Dniu Ziemi. „Liski”, „Misie”, „Motylki” i „Jeżyki” włączyły się w akcję ekologiczną poprzez sprzątanie terenów w pobliżu przedszkola, ogródków działkowych, Urzędu Gminy Jerzmanowa, parku. Grupy wyruszyły z workami oraz rękawiczkami jednorazowymi na skwery zielone. Z wielkim zapałem wszystkie przedszkolaki poszukiwały śmieci. Takie wydarzenie uczy dzieci szanowania swojej planety, podnoszenia świadomości ekologicznej, że należy wrzucać śmieci do kosza, do odpowiednich pojemników i uczyć się je segregować.

DBAJMY O EKOLOGIĘ. SPRZĄTAJMY ŚWIAT JAKO DZIECI, RODZICE I MIESZKAŃCY GMINY JERZMANOWA. KIEDY W JERZMANOWEJ ŚMIECIĆ NIE BĘDZIEMY, TO ZDROWO I CZYSTO ŻYĆ BĘDZIEMY! Zapraszamy do oglądania prezentacji ekologicznych.